Jak znaleźć motywację do nauki

Jak znaleźć motywację do nauki?

Zacznę od rzeczy moim zdaniem najważniejszej. PRZEDE WSZYSTKIM UCZ SIĘ TYLKO I WYŁĄCZNIE DLA SIEBIE! Nie dla rodziców, czy dziadków, bo dadzą Ci 20zł za “5-tkę” z niemieckiego. Nie dla nauczyciela, żeby Cię pochwalił. I również nie dla ocen.

Jeśli uczysz się dla oceny to Twoja wiedza zniknie bezpowrotnie już chwilę po tym, kiedy nie będzie Ci już potrzebna, np. gdy sprawdzian z danego zagadnienia masz już za sobą. To nie jest motywacja do nauki niemieckiego, czy czegokolwiek. To pseudomotywacja!

Jeśli będzesz uczyć się dla siebie, zapamiętasz na dłużej materiał, którego się uczysz. Poza tym będziesz mieć ogromną satysfakcję z tego, że zasób Twojej wiedzy się powiększył. Ucząc się dla siebie, stawiasz sobie większy cel, aniżeli tylko: “zakuć, zdać, zapomnieć”.

Dzięki temu wzrasta Twoja koncentracja, a przez to również szybkość zapamiętywania oraz zapał do dalszej nauki. Ucząc się czegokolwiek, (nie tylko niemieckiego) zadawaj dużo pytań (osobom kompetentnym oraz… SOBIE), dociekaj, analizuj,twórz własne szablony i schematy.

Ja w ten właśnie sposób opanowałem całą gramatykę niemiecką w 21 dni! Dociekałem, analizowałem błędy, szukałem w części teoretycznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego dany przykład zrobiłem nieprawidłowo.

Tworzyłem własne szablony, schematy, tabelki i wyjątki od poszczególnych reguł. I tak, jak już wspomniałem w jednym z wpisów na tym blogu, wszystkiego uczyłem się mechanicznie, czyli “kułem” słowo w słowo “na pałę”, zamiast ubierać teorię we własne słowa.

Wracając do tematu – musisz wiedzieć, po co się uczysz. Jest Ci to potrzebne tylko na chwilę, a potem rzucisz to w kąt? Czy może uczysz się czegoś, bo będzie Ci ta wiedza potrzebna na studiach?

A może uczysz się, bo chcesz w przyszłości podjąć pracę w jednym z krajów niemieckojęzycznych (jeśli uczysz się niemieckiego)?

A może zdobywasz wiedzę, bo po prostu lubisz to robić? Ja na przykład uczę się języków, bo to uwielbiam, tak po prostu.

Bardzo mnie cieszy fakt, że rozumiem, co mówią do mnie Niemcy, Austryjacy, Anglicy, Włosi, czy Hiszpanie. Zwłaszcza Niemcy i Austryjacy. Z pozostałymi językami dopiero rozpoczynam przygodę.

Wiesz jakie to uczucie, rozumieć język urzędowy kraju, w którym aktualnie przebywasz (np. na wakacjach)? Jeśli Twoja odpowiedź na to pytanie brzmi: “nie”, po prostu wyobraź sobie taką sytuację jak najwyraźniej. Wówczas również wzrośnie Twoja motywacja do nauki języka.

Kolejny czynnik motywacyjny – ucz się tylko tego, co przyda Ci się kiedyś w przyszłości w życiu codziennym, np. NIE ucz się wszystkich czasów (jest ich KILKANAŚCIE) w języku angielskim, bo z większości z nich i tak nie będziesz z nich nigdy korzystać.

Opracuj własny system nauki. Jeśli jesteś wzrokowcem, dobierz sobie odpowiednie dla Ciebie zadania lub twórz je sam(a). Jeśli jesteś słuchowcem, opieraj swoją edukację głównie na słuchaniu itd. Jeśli jesteś rannym ptaszkiem, ucz się o świcie. Jeśli jesteś “sową”, ucz się wieczorami / nocami. Ale zadbaj potem o dobry sen. 😉

Ucz się regularnie. Ucząc się w ten sposób codziennie zdobywasz nową wiedzę, która pozwoli Ci opanować kolejny materiał jeszcze szybciej, a to będzie każdego dnia popychać Cię dalej, da Ci pozytywnego “kopa” do dalszej pracy, którą jak zauważysz, wykonasz z większym entuzjazmem.

Mógłbym tak pisać i pisać. Ale skupmy się jednynie na najważniejszych (moim zdaniem) czynnikach decydujących o sukcesie podczas procesu nauki.

Czas już na podsumowanie.
Jak znaleźć motywację do nauki niemieckiego, czyli 10 przykazań: 

  1. Ucz się tylko dla siebie,

  2. Zadawaj pytania, analizuj, dociekaj, twórz szablony i schematy,

  3. Ucz się logicznie, własnymi słowami, NIE zakuwaj mechanicznie,

  4. Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego chcesz się “tego” nauczyć,

  5. Ucz się tylko tego, co przyda Ci się w życiu codziennym,

  6. Opracuj własny system nauki (wzrokowiec, słuchowiec itd),

  7. Ucz się regularnie, nawet jeśli miałoby to trwać 30 minut dziennie.

  8. Wybierz sobie odpowiednią porę dnia do nauki,

  9. Myśl w języku docelowych, a nie ojczystym,

  10. Znajdż sobie mentora i stosuj się do jego wskazówek! 

JEŚLI chcesz się W KOŃCU nauczyć niemieckiego na płatnym Kursie przez Skype (od podstaw), robiąc to pod okiem Tomka Zalewskiego, KLIKNIJ ten pomarańczowy przycisk widoczny pod spodem i umów się na rozmowę z nim BEZ zobowiązań.

.